O nás

Jak to vlastně začalo?

V časopise Sedmá generace jsem se dočetla, že by majitel rád nevyužívanou zahradu proměnil na komunitní, ale nemá na to sám čas a potřeboval by správce. Už šestým rokem jsem na rodičovské dovolené a bydlím nedaleko, zahrada a společnost podobně naladěných lidí mi tu v Brně – Židenicích scházela. Tak jsem si řekla, že se stanu takovým správcem. V lednu 2016 jsem se s majitelem setkala a dohodli jsme se na podmínkách využívání zahrady. Roznosila jsem po Židenicích letáčky a vůbec zahradu propagovala, kde se dalo. Zatím se ke mě přidalo zhruba 15 lidí, většinou rodiny s dětmi nebo studenti, ale pracující pár už mezi sebou taky máme. Lidé jsou to různí a zatím jsme měli příležitost se líp poznat při sérii podzimních brigád zaměřených na úklid zahrady. Můj osobní projekt mi kromě trochy vlastní rukou vypěstované zeleniny (nějak jsem nezalívala přes prázdniny a v lokalitě je dost sucho), přinesl do života nové přátele a kamarády, dal spoustu radosti při pobytu na zahradě s dětmi, opékání špekáčků nebo třeba jen přežívání letních veder ve stínu stromů. Zahradu teď čistíme od nepořádku, chceme založit spolek a pustit se třeba i do dalších aktivit spojených se zahradničením a udržitelným životem ve městě.

Co zahrada Plecinkáry nabízí?

Zájemci si mohou vypěstovat vlastní zeleninu v pravém kompostu bez pesticidů a umělých hnojiv pod pravým sluncem. Zjistíte tak, že rajče dozrálé na keříku krásně voní a dětem můžete ukázat, že zelenina neroste v supermarketu.

Kromě relaxace u hrabání se s lopatkou v hlíně, můžete také pěstovat sousedské vztahy, pobýt na čerstvém vzduchu s dětmi, slunit se v přírodním soláriu nebo společně poklábosit a předat si rozumy u rozžhaveného grilu, na kterém si můžete ogrilovat třeba právě vámi vypěstovanou zeleninu nebo flák masa ovoněný vlastními bylinkami.

Na zahradě je taky k dipozici voda, a nacházejí se na ní chatky, ve kterých schováváme nářadí a je možné se v nich schovat před deštěm.

Přidejte se k nám a užijte si radost z fyzické práce venku v přírodě!